4.1.13

Silgi..


Bir icat ancak bu kadar zorlar bir insanı..Resmen imtihan halindeyim:Bu aralar silgiyi icat eden arkadaşla aramız bozuk..Silme dedikçe inadına siliyor çocuk ya.Ve o silgi çöpleri beni deli ediyor.Uçuyor her yere..Ben her gün temizlik yapmak zorunda mıyım? Silmesek de karalasak olmaz mı? :)


SİLGİ : Silgiyi ilk defa 1736’ da Avrupa’ ya getiren, Fransız kaşif ve bilim adamı Charles Marie de la Condamine’ dir. Bu aslında, Güney Amerika’ da yerli kabilelerin oyun için ve tavuk tüyü gibi şeyleri vücutlarına yapıştırmak için kullandıkları bir maddeydi. Avrupalılar bunu kullandı fakat bir süre sonra çürüdüğü için kullanışlı olmadı. 1839’ da Charles Goodyear, kauçuğu işlemenin ve dayanıklı kılmanın yolunu buldu. Bugün kullandığımız silgilere şekil vermiş oldu.
Bu aralar silgiyi icat eden arkadaşla aramız bozuk..Silme dedikçe inadına siliyor çocuk ya.Ve o silgi çöpleri beni deli ediyor.Uçuyor her yere..Ben her gün temizlik yapmak zorunda mıyım? Silmesek de karalasak olmaz mı? :)   SİLGİ : Silgiyi ilk defa 1736’ da Avrupa’ ya getiren, Fransız kaşif ve bilim adamı Charles Marie de la Condamine’ dir. Bu aslında, Güney Amerika’ da yerli kabilelerin oyun için ve tavuk tüyü gibi şeyleri vücutlarına yapıştırmak için kullandıkları bir maddeydi. Avrupalılar bunu kullandı fakat bir süre sonra çürüdüğü için kullanışlı olmadı. 1839’ da Charles Goodyear, kauçuğu işlemenin ve dayanıklı kılmanın yolunu buldu. Bugün kullandığımız silgilere şekil vermiş oldu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder